Quote for the Week on time for health

Completely true.

Not only does taking care of your body take time. It also takes other resources, e.g. money. Individuals complain they don’t have the time, energy or money to eat healthy and upkeep their well-being.

Newsflash: all that time, energy and money that you are saving by slacking off on your health now will need to be repaid (and then probably some interest!) in the future.

Let’s say an individual lives the standard unhealthy lifestyle of the typical American.

  • Fast food at least once per week
  • A soda once per day
  • Animal products at every meal
  • Refined carbohydrates
  • Added fats
  • Minimal (if any) exercise per week

Yes, eating unhealthy is cheap. Not going to the gym is cheap. Watching TV takes a lot less energy than going for a walk or taking up a sport as a hobby.

But sooner or later, as the quote indicates, there’s a very good likelihood that the time, energy and money will need to be found in the future to dedicate to illness. Maybe the individual develops diabetes. That means time, energy and money for doctor’s visits, insulin injections and regularly checking blood sugar.

Or perhaps the individual has a stroke. Again, time, energy and mony fordoctor’s appointments, medication and even surgery.

Another possibility is a tumor. Resources need to be allotted to medical bills, appointments, medication, chemotherapy and the side effects of chemo and medications. I bet if this individual at the very least had eaten a healthy diet they wouldn’t spend so much money, time and energy on dealing with the problems he/she now faces.

Yes, being healthy takes time, energy and money. But spending that little bit of extra time, money or energy to buy, prepare and eat healthy food is worth it. It’s worth the extra time, energy and money down the road that  you will gain or save from not paying for open heart surgery or dying an early death.

P.S.- If you have $25 to spend on groceries per person per week , check out my what I buy for groceries in a week. My husband and I spend $50 per week on food for the two of us.

36
Shares
  • Updated 11 months ago
Sara Binde
 

Sara is a health and nutrition coach. She advocates for a whole foods plant-based lifestyle and teaches the world how to achieve weight loss.

Thanks!